Debesis ir pārvērtušās blāvi pelēkas, koki atguvuši zaļos toņus un ielas pārpludina lietus ūdeņi, bet man tas viss patīk tik ļoti kā vēl nekad agrāk. Lasu Orvela “1984” un saprotu, ka varai visos laikos – izdomātos vai īstos – ir vajadzīgi muļķi, kas norij nesagremotu visu, ko tiem liek priekšā un tic visam, ko saka, pat ja tā nav patiesība, iegalvojot sev , nē – tiešām ticot, ka tā tomēr ir. Gaidāmo vēlēšanu kontekstā šī ir īstā literatūra ko palasīt, ja nu pēkšņi kādam viss sāk izskatīties pārāk rožaini, un te es nerunāju par laika apstākļiem.

“Augsto mērķis ir palikt tur, kur tie ir. Vidējo mērķis ir apmainīties vietām ar augstajiem. Zemo mērķis – ja vien viņiem tāds ir – jo zemo raksturīgākā, pastāvīgā iezīme ir tā, ka viņi ir grūta darba notrulināti un tikai retos mirkļos atskārš kaut ko ārpus savas dzīves, – atcelt visas atšķirības un radīt sabiedrību, kur visi cilvēki būtu vienlīdzīgi. Tā visā vēstures gaitā atkal un atkal atkārtojas cīņa, kas savās galvenajās līnijās ir tomēr viena un tā pati.”

Orvels šo domu attīsta, norādot, ka augstos nogāž vidējie, kas dabū savā pusē zemos, solot tiem brīvību un taisnībā. Tiklīdz viņi sasnieguši savu mērķi, tie nogrūž zemos atkal bedrē un paši kļūst par augstajiem, līdz atkal izveidojas jauna vidējo grupa un atkal sākas cīņa. Manuprāt, tas norāda, ka varai vienmēr ir vajadzīgi muļķi jeb aitas, kuras cirpt, – sauc kā gribi. Pietiekami stulbas, lai ticētu un pietiekami apķērīgas, lai vajadzības gadījumā īstenību uzskatītu par meliem. Ir vajadzīgs vadonis jeb Lielais Brālis, kas iemieso ilgas, sapņus, cerības, kāds, kuru dievināt, pielūgt un no kura arī baidīties, kāds, kuram uzticēt savas tukšās smadzenes.

Padalies ar savu viedokli:

Kāpēc var attīstīties totalitāri režīmi? Varbūt tāpēc, ka pārāk daudz “aitu”?About Arta

Meitene no laukiem.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s