dienasgrāmataŠodien mana dienasgrāmata ir virtualizējusies bloga formā, kaut gan, atzīšos – pēc padsmit gadus ilga pātraukuma esmu sākusi arī pierakstīt šo to arī ar roku – mazā blociņā, ko visur var paņemt līdzi. Domu pierakstīšanas pirmsākumi meklējumi manos tālajos un visnotaļ dullajos pusaudža gados. Vakar izraku divas kladītes, kuras rakstītas laikā no 1994. – 1998. gadam. Sen nebiju lasījusi, bet bija interesanti paskatīties uz sevi ar tik lielu laika distanci.

Dienasgrāmatu tolaik saīsināti saucu par DG, un vienlaikus DG nozīmēja arī – domu grāmata. Nosacīti tās bija kā vēstules draugam – tā arī tolaik rakstīju – „draugam, kuru pazīstu, bet neesmu vēl satikusi.” Starp citu, šodien es zinu, kas tas par Draugu – apmēram 10 gadus vēlāk es patiešām satiku Viņu un iepazinu personiski, nevis tikai intuitīvi:)

Daži secinājumi, skatoties uz tālaika domām ar šodienas acīm. Pirmkārt, man galvā bija baigā putra 😀 😀 😀 Hormoni arī laikam trakoja, jo vienas dienas laikā mans nenoturīgais garastāvoklis spēja mainīties vairākas reizes. Trakākais, ka tā tas reizēm mēdz būt arī patlaban, tikai tagad savā ziņā to kompensē trīsreizēja pārģērbšanās vienas dienas laikā (ja vien nav jābūt darbā) 😀

Otrkārt, dienasgrāmatās valdošais noskaņojums ir visai depresīvs: viss ir slikti un, ja ir labi, tad drīz atkal būs slikti utt. Brrrriesmīgs pesimisms komplektā ar nemitīgām šaubām. Vai tiešām to rakstīju es?!?!?! Piemēram, 16 gadu vecumā: „Vienaldzība ir kā auksts leduskalns, kas bezkaislīgi noraugās, kā pret to sasitas kuģi.”

DG lappusēs paslēpta arī pirmā mīlestība, taču izrādās – pirms tās bija vēl kāda pirmā… Šodien par tābrīža sajūtām gribas ķiķināt – apžēliņ, cik gan tālu visa šī jūsmošana, blenšana zvaigznēs un galvas lauzīšana no sērijas „mīlu?nemīlu? – mīl?nemīl?” ir tālu no tā, kas patiešām ir mīlestība.

Tolaik rakstīju: „Droši vien pēc gadiem tas, ko rakstu šodien un kas man sāp, man liksies smieklīgs un nebūtisks.” Nu, ko lai saka – pravietiski vārdi:) Tad vēl, izrādās, man patika lasīt dažādu cilvēku autobiogrāfijas un meklēt arī viņu dzīvē pusaudžu dullības, tādējādi saprotot, ka tas, kas ar mani notiek, ir pārejošs. Piemēram, šajā ziņā atradu „dvēseļu radiniekus” vijolnieka Gidona Krēmera un rakstnieka Andreja Dripes personā.

Tomēr ir lappuses, ko bija grūti lasīt…. Tieši tādēļ dienasgrāmatas tik ilgus gadus nevarēju izlasīt no viena vāka līdz otram… Kaut kas no tā acīmredzot manī ir dzīvs joprojām….

Lasot DG aprakstītās situācijas, jāsecina, ka šodien es būtu rīkojusies citādāk. Biežāk pateiktu skaļi to, ko jūtu patiesībā. Viens no lielākajiem triecieniem tālaika dzīvē bija, kad uzzināju, ka DG izlasījušas „nepiederošas personas”. Un tad bija laiks, kad rakstīju to, ko patiesībā nedomāju un nejūtu, to, ko citi būtu gribējuši no manis sagaidīt. Tomēr es vēl varu atšifrēt īsto starp šīm rindiņām.

Dažiem cilvēkiem, par ko toreiz rakstīju, gribētos uzrakstīt personiskas vēstules – varbūt arī saņemšos un to izdarīšu:)

Vēlāk dienasgrāmatu aizstāja īstas vēstules – man bija draudzene, un mēs rakstījām dienasgrāmatu vienu otrai – vienu dienu kladīte pie vienas, otru – pie otras. Diemžēl reiz viņa kādā emociju uzplūdā bija tās visas iznīcinājusi – jo reizēm ir grūti ieskatīties savās atmiņās un sāpēs. Vecāki kādreiz teica, ka ir lietas, ko saprot tikai ar pieredzi un briedumu. Tā arī ir…. Un tagad saprotu viņus – cik ļoti mums gribas pasargāt savus bērnus no augšanas izraisītām sāpēm….

Šie ir pirmie iespaidi, domāju, būs vēl citi un salīdzinājums „toreiz – šodien”…. Tas ir kā ar akmeni, ko iemet ūdenī – laikam ejot riņķi ap to kļūst arvien lielāki un tālāki. Kopumā šo atgriešanos pagātnē var salīdzināt ar ielūkošanos tumšā istabā. Sākumā ir mazliet bail no tā, ko tur ieraudzīsi, bet beigās izrādās, ka tajā istabā jau sen iedegta gaisma:)

Advertisements

About Arta

Meitene no laukiem.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s